Jak dbać o pierścionki, aby zachowały swój blask na lata?

Pierścionki to piękny dodatek do stylizacji, warto więc zadbać o ich doskonały wygląd na co dzień. Nawet nieodpowiednie przechowywanie może spowodować uszkodzenie kamienia albo ciemnienie kruszcu. Kupując drogi pierścionek dobrej próby wcale nie masz gwarancji na to, że będzie on lśnił ze pełną mocą, jeśli o niego nie zadbasz. 

Co zrobić, żeby ulubiony pierścionek z szafirem był wciąż piękny, a kamień lśnił jak w dniu, gdy został kupiony?

Odpowiednie przechowywanie to podstawa

Jak pielęgnować pierścionek z cyrkoniami, bursztynem, diamentem czy perłą? Bardzo ważne jest trzymanie ich w miejscu, które nie wpływa źle na stan kruszcu i kamienia. Pierścionkom na pewno nie służy wilgoć, należy więc zapomnieć o przechowywaniu ich w łazience i jakimkolwiek innym miejscu, gdzie występuje. 

Jeżeli kupujesz pierścionek z kamieniem, zwykle jest on dostarczany w pudełeczku wyścielonym miękkim materiałem. I najlepiej tam go przechowywać. Pierścionki, które otrzymujemy po rodzinie nie zawsze mamy w czym przetrzymywać, dlatego jeżeli jesteś miłośniczką biżuterii, zaopatrz się w szkatułkę, w której będziesz przechowywać pierścionki. Dla większego bezpieczeństwa można schować je do woreczka z przewiewnego materiału, wtedy nie powinny ulec uszkodzeniom, na przykład zarysowaniom przez inne sztuki biżuterii.

Każdy drobiazg, czy jest to pierścionek z bursztynem, brylantem, rubinem czy turkusem, nie powinien mieć kontaktu z substancjami chemicznymi. Jest to szkodliwe dla kamieni, dlatego pierścionki najlepiej zakładać już po użyciu wszystkich kosmetyków. Nie powinno się narażać pierścionków na detergenty podczas zmywania naczyń i prania ręcznego, wystawiać na długi czas na słońce i wilgoć.

Jak czyścić ulubione pierścionki, żeby zachowały blask

Kruszce mogą z czasem ciemnieć (szczególnie srebro), a kamienie mętnieć, co wpływa na ogólny wygląd pierścionka. Dlatego należy regularnie czyścić biżuterię. Pierścionek z szafirem można umyć w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Zanurzamy go w wodzie tylko na krótki czas, a potem przecieramy miękką ściereczką. 

Niektóre źródła polecają mycie pierścionków szczoteczką, ale musi być bardzo miękka – inaczej pierścionki mogą zostać zarysowane. Pierścionek z cyrkonią, który stracił swój blask, można myć roztworem wody z mydłem lub z odrobiną płynu do naczyń. Pierścionek z bursztynem czyścimy delikatną ściereczką, można lekko namoczyć ją w wodzie bez detergentu. Bursztyn powinien być osobno przechowywany, inna biżuteria może porysować kamień. Jeżeli biżuteria jest mocno zabrudzona, można użyć specjalnego środka do jej czyszczenia albo zanieść ją w tym celu do jubilera.

Kupuj dobre jakościowo i sprawdzone pierścionki od godnego zaufania producenta, takiego jak Briju. W naszej ofercie znajduje się wiele pięknych modeli pierścionków! Sprawdź je tutaj – https://www.briju.pl/bizuteria/pierscionki-z-szafirem, https://www.briju.pl/bizuteria/pierscionki-z-cyrkonia, https://www.briju.pl/bizuteria/pierscionki-z-bursztynem